۰۶ آبان

کنترل پنل یک هاست

شامل نرم افزاری تحت وب است که امکان مدیریت فضای هاستینگ را مهیا می سازد. در واقع بخشی از واسط گرافیکی کاربر در ویندوز و یا لینوکس است. امكاناتي كه يك كنترل پنل به كاربر مي دهد، بسته به نوع آن در انواع مختلف متفاوت است اما عموما كنترل پنل ها امكاناتي از قبيل: امكان مديريت فايل ها، ساخت اكانت FTP ، ساخت و مديريت ايميل ها، تنظيمات مربوط به dns دامنه ها و زير دامنه ها، ساخت و مديريت زير دامنه ها، طراحي و تغيير صفحات وب و نصب
نرم افزارهاي تحت وب ، ساخت و مديريت ديتابيس و تهيه و بازگرداني بكاپ و …. را دارند. يكي از مهم ترين دلايل استفاده از كنترل پنل ها تقسيم سرور به بخش هاي كوچكتر از لحاظ سخت افزاري و نرم افزاري و به اشتراك گذاشتن آن بين كاربران مي باشد.

کنترل پنل های لینوکسی : فضایی است روی سرور هایی که سیستم عامل آنها مبتنی بر لینوکس است ولی برای استفاده از آن سیستم عامل شما مهم نیست. میزبانی لینوکس در استفاده از اسکریپت هایی که در اینترنت وجود دارندنسبت به میزبانی ویندوز برتری دارد.

نمونه هایی از کنترل پنل های لینوکسی : Cpanel ، Direct Admin ، Lx Admin

کنترل پنل های ویندوزی : بیشتر برای کسانی مناسب است که قصد استفاده از اسکریپت های ASP یا ASP.Net و یا بانک اطلاعاتی (Database) مایکروسافت یعنی همان SQL server را داشته باشند. این سرویس ها به دلیل رایگان نبودن ویندوز و نرم افزار های تحت آن و نیاز به خرید لایسنس برای آنها، نسبت به سرویس های میزبانی لینوکس قیمت و هزینه بیشتری دارند.

نمونه هایی از کنترل پنل های ویندوزی : Helm ، Extend ،  Hosting Controller، Plesk

نکات مهم در انتخاب هاست

پلتفورم یا سیستم عامل : عموما وب‌سایت‌هایی که با استفاده از محصولات مایکروسافت طراحی شده‌اند باید از سرورهای ویندوز استفاده کنند. برای تکنولوژی‌های منبع باز باید از سرور لینوکس یا سرور ویندوزی که این قابلیت‌ها روی آن ایجاد شده‌اند استفاده کنید.

 امکانات :  مهم‌ترین چیزهایی که باید به آن‌ها توجه کنید عبارتند از:

  • فضای دیسک
  • پهنای باند و ترافیک : میزان حجم لود شدن سایت شما در یک ماه است.
  • بکاپ‌ گیری
  • آپ‌ تایم : تایمی که سرور ۱۰۰% آنلاین و روشن است.
  • ضمانت ‌های برگشت پول
  • تعداد دامنه ‌ها و زیردامنه‌ ها
  • دیتابیس ‌ها / پایگاه‌های داده (نوع و تعداد)
  • تکنولوژی ‌های اسکریپت‌ نویسی
  • امکانات ایمیل

هزینه : باید توجه داشته باشید که به نسبت سرویسی که انتخاب می کنید، مقدار هزینه ی قابل قبولی پرداخت نمایید. با مقایسه شرکت های مختلف می توانید مناسب ترین قسمت را تشخیص دهید.

پشتیبانی و خدمات مشتریان : نباید به چیز کمتری از پشتیبانی و پاسخگویی ۲۴ ساعته و در طول تمام سال قانع شوید. زیرا ممکن است ناگهانی مشکلی در سایت شما به وجود بیاید که نیاز به خدمات پشتیبانی داشته باشید.

 

اشتراک‌گذاری :

Leave a reply